کرواسی (اروپا)

 • پایتخت: زاگرب
 • واحد پول: کونا
 • زبان رسمی: کرواتی
 • شهرهای مهم: دوبرونیک، سیساک، اسپلیت، زادار، کارلوواک
 • ولتاژ: 50/230هرتز C,F
 • جمعیت: 4453500 نفر

کرواسی یا هرواتستان (به کروات: Hrvatska)  با نام رسمی جمهوری کرواسی (Republika Hrvatska) کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان ، از شمال خاوری با صربستان ، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز می‌باشد . پایتخت کرواسی شهر زاگرب است . این کشور نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و از سال ۱۳۸۶ به عنوان عضو ناظر در شورای امنیت سازمان ملل حاضر می‌باشد .
سیاست
براساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری دموکراتیک تعیین شده ‌است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می‌شود . رئیس جمهور (Predsjednik) به عنوان رئیس کشور ، با رای مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب می‌شود که تنها برای دو دوره پیاپی امکان‌پذیر می‌باشد . رئیس جمهور کرواسی ، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست‌های خارجی این کشور بر عهده دارد . همچنین معرفی و تعیین نخست وزیر با تایید پارلمان بر عهده رئیس جمهور می‌باشد .
تاریخچه
کرواسی در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ از یوگسلاوی جدا شد و اعلام استقلال کرد .
اقتصاد
واحد پول کرواسی «کونا» است . هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می‌شود . هر دلار آمریکا تقریبا برابر ۵/۵ کونا است . وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق اقتصادی کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده ‌است .
مردم
جمعیت کرواسی چهار و نیم میلیون نفر است که بخاطر رشد منفی یکدهم درصدی سال به سال کاهش می‌یابد . ۶۰ درصد کروات‌ها شهرنشین هستند . امید به زندگی مردان ۷۲ سال و زنان ۷۷ سال می‌باشد . ۹۰درصد مردم دارای نژاد کروات ، حدود ۵ درصد صرب و بقیه بیشتر مجار ، اسلوونی و ایتالیایی هستند .
رسانه‌ها
بنگاه رسمی خبرگزاری کرواسی « هینا » نام دارد . این خبرگزاری با تصمیم دولت کرواسی در ژوئیه ۱۹۹۰ تشکیل شد . در اوایل سال ۱۹۹۳ « فاه » به عنوان بنگاه عکاسی هینا شروع به کار نمود . همچنین خبرگزاری دیگری به نام بنگاه اطلاعاتی کاتولیک (IKA) که وابسته به کلیسای کاتولیک است در کرواسی فعالیت دارد .
خبرگزاری‌های خارجی نیز در کرواسی حضوری فعال دارند و بیشتر خبرگزاری‌های عمده جهان همچون خبرگزاری فرانسه ، آسوشیتدپرس ، رویتر ، خبرگزاری ایتالیا (آسنا) ، خبرگزاری صربستان (تانیوگ) ، ایرنا (جمهوری اسلامی ایران) ، خبرگزاری آلمان (DPA)، روما (ایتالیا) ، خبرگزاری اسپانیا (EFE)، خبرگزاری کویت (کونا) ، خبرگزاری UPA آمریکا ، خبرگزاری تورا (بوسنی و هرزگوین) و خبرگزاری فلسطین (وفا) در زاگرب دفاتری دارند .
روزنامه ها در کشور کرواسی ۸ روزنامه به زبان کرواتی منتشر می‌شوند . همچنین یک روزنامه به نام لا وس دف پیپل به زبان ایتالیایی در بندر رییکا انتشار می‌یابد . علاوه بر اینها ، تنها یک روزنامه ورزشی نیز در کرواسی چاپ می‌شود که اسپرسکو نوویستی نام دارد . بنابراین در مجموع ۱۰ روزنامه سراسری به طور روزانه در کرواسی به چاپ می‌رسند که مجموع شمارگان آنها به حدود یک میلیون نسخه در روز می‌رسد . لازم به ذکر است که پرتیراژترین و اصلی‌ترین روزنامه کرواسی « وچرنی لیست » نام دارد که در زاگرب منتشر می‌شود و شمارگان آن بیش از ۲۰۰ هزار نسخه در روز است و تنها روزنامه عصر در کشور کرواسی می‌باشد .
ادیان
دین ۹۳ درصد مردم کرواسی مسیحیت می‌باشد . همچنین حدود ۲ درصد از کل جمعیت کرواسی مسلمان هستند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی‌ها می‌شود و جمعیت آنها بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود .
زبان و خط

زبان رسمی کرواسی ، کرواتی نام دارد که با الفبای لاتین (همانند انگلیسی) نوشته می‌شود . همچنین الفبای سیریلیک (همانند روسی) نیز در برخی نقاط استفاده می‌گردد .
فرهنگ و آموزش
دارای مردمی با فرهنگ است . تقریبا ۹۸ درصد مردم کرواسی باسواد هستند . تحصیل در دوره ابتدایی برای همه کودکان (۶ تا ۱۵ ساله) اجباری و رایگان است . در کشور کرواسی ۶۷ دانشگاه عالی وجود دارد . دانشگاه زاگرب که قدیمی‌ترین دانشگاه ملی کرواسی به شمار می‌رود در سال ۱۶۶۹ تاسیس شده‌ است . یعنی قدمتی ۳۴۰ ساله دارد .
جغرافیا
پایتخت این کشور زاگرب بوده و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک ، پولا ، اسپلیت ، واراژدین ، رییکا ، اوسییک ، کارلوواتس ، زادار و سیساک هستند .

نقشه گوگل

مدت اعتبار ویزای گردشگری کرواسی

دارندگان ویزای گردشگری کرواسی می‌توانند حداکثر تا مدت ۹۰ روز به منظور بازدید یا سفر ترانزیتی در خاک این کشور اقامت داشته باشند.

انواع ویزای گردشگری کرواسی

این نوع از ویزا به صورت یک بار، دو بار یا چند بار ورود برای گردشگران، تجار، افراد حقیقی و …. صادر می‌شود.

مدت اعتبار ویزا

ویزای گردشگری کرواسی تا مدت ۶ ماه پس از نخستین تاریخ ورود به این کشور اعتبار دارد

مدارک لازم برای دریافت ویزای کرواسی

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • گذرنامه دارای اعتبار (حداقل ۶ ماه)
 • ۲ قطعه عکس رنگی
 • مدارک لازم برای اثبات بازگشت به ایران پس از اتمام سفر مانند بلیط قطعی رفت و برگشت هواپیما
 • ارائه اسناد لازم مانند واچر هتل برای مشخص نمودن محل اقامت در طول سفر
 • مشخص نمودن هدف سفر با ارائه مدارکی مانند دعوتنامه از سوی شخص یا شرکت
 • بیمه نامه پزشکی و مسافرتی
 • گواهی تمکن مالی (پرینت گردش حساب ۶ ماهه گذشته)
 • مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال، جواز کسب، ثبت شرکت، گواهی بازنشستگی یا نامه اشتغال به تحصیل

  نکته‌ها:

  ۱) برای بررسی مدارک و صدور ویزا از جانب سفارت کرواسی در حدود ۱۴ روز کاری زمان لازم است.

  ۲) اگرچه کرواسی عضو پیمان شینگن نیست، ولی در صورتی که متقاضی قبلا ویزای شینگن دریافت کرده باشد نیازی به ارائه درخواست برای ویزای کرواسی ندارد.

  ۳) قیمت ویزا با توجه به نوع آن متفاوت است.

  ۴) دارندگان گذرنامه دیپلماتیک، کودکان زیر ۶ سال و اعضای خانواده (همسر و فرزندان) دارای ملیت کرواسی از دریافت ویزا معاف هستند.

  ۵) اتباع کشورهای افغانستان و پاکستان نیز برای انجام امور لازم برای سفر به کرواسی باید به سفارت کرواسی در تهران مراجعه کنند.

  سفارت کرواسی در تهران

  نشانی: تهران،خیابان پاسداران، بهستان اول، پلاک ۱۹

  تلفن: ۲۲۵۸۹۹۲۳ (۰۲۱)

  نمابر: ۲۲۵۴۹۱۹۹

  پست الکترونیک: vrhteh@mvpei.hr

قیمت ویزا: قیمت ویزا با توجه به نوع آن متفاوت است.