جمهوری چک (اروپا)

  • پایتخت: پراگ
  • واحد پول: _
  • زبان رسمی: زبان چکی
  • شهرهای مهم: پراگ
  • جمعیت: _

جمهوری چک، کشوری با تاریخ پرفرازونشیب، در مرکز اروپا قرار دارد. این کشور هزاران سال است که محل سکونت بوده و قلعه‌های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی، کوه‌های زیبا، بناهای تاریخی و هزاران جاذبه‌ی گردشگری دیگر، در گوشه و کنار آن خودنمایی می‌کند. تعداد گردشگران این کشور سال به سال در حال افزایش است البته بیشتر این گردشگران پراگ را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. اگر از شهرهای شلوغ و توریستی و مهم فاصله بگیرید می‌توانید در عین حال که از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی و شهری اروپا لذت می‌برید، سفری کم‌هزینه را تجربه کنید.
اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران

جمهوری چک در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +1 واقع شده و ۲ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.
زبان رسمی : زبان چکی
واحد پول

واحد پول جمهوری چک، کرونا است که با کد ایزوی CZK شناخته می‌شود و برابر با ۱۵۲ تومان است.
نوع برق شهری

برق شهری در جمهوری چک، ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ و پریز در این کشور از نوع C و E است که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:
کد کشور: +۴۲۰
شماره‌های اضطراری

آتش‌نشانی: ۱۵۰
اورژانس پزشکی و امداد: ۱۵۵
پلیس: ۱۵۸

در تمام اتحادیه اروپا می‌توانید برای موقعیت‌های اضطراری با ۱۱۲ تماس بگیرید و یک اپراتور انگلیسی‌زبان پاسخگو خواهد بود.
جهت رانندگی: راست
فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه برنو؛ تورانی
فرودگاه کارلووی واری
استراوا؛ فرودگاه لئوس جانسیک استراوا
پراگ؛ فرودگاه پراگ رازیون

وضعیت آب و هوایی

جمهوری چک، آب‌وهوای معتدل قاره‌ای دارد. تابستان‌های این کشور، گرم و زمستان‌ها، سرد، ابری و برفی است. تفاوت دما بین تابستان و زمستان به خاطر قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی محصور در خشکی، بسیار زیاد است.

در این کشور، دمای هوا بسته به ارتفاع، بسیار متغیر است. به طور کلی در ارتفاعات بالاتر، دمای هوا کاهش و بارش، افزایش پیدا می‌کند. مرطوب‌ترین منطقه در جمهوری چک، حوالی Bílý Potok در رشته‌کوه Jizera و خشک‌ترین منطقه، Louny در شمال غربی پراگ است. عامل تاثیرگذار دیگر، توزیع نواحی کوهستانی است. بنابراین، آب‌و‌هوا در جمهوری چک از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است.
بهترین زمان برای سفر به جمهوری چک

همان طور که گفتیم، آب‌و‌هوای جمهوری چک، قاره‌ای است بنابراین با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد روبه‌رو هستیم. فصل بهار بهترین زمان برای سفر به این کشور است. در این فصل، آب‌و‌هوا بسیار مطبوع و ملایم است و درختان و منظره‌ها پر از گل و شکوفه هستند. فصل پاییز هم زمان مناسبی برای سفر به جمهوری چک است. در ماه‌های سپتامبر و اکتبر، آب‌و‌هوا زیاد سرد نیست و برای گشت‌و‌گذار مناسب است. با توجه به اینکه بیشتر این کشور سرسبز و جنگلی است، در فصل پاییز می‌توانید مناظر زیبای برگ‌های پاییزی هزاررنگ را تماشا کنید و لذت ببرید.

با نزدیک شدن به پایان فصل تابستان، شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌های خود را برای سفرهای پاییزی ارائه می‌کنند. البته فصل گردشگری در جمهوری چک و به خصوص پراگ تا سپتامبر و حتی اکتبر هم ادامه دارد. اما قیمت‌ها در نوامبر کاهش پیدا می‌کند. برای اینکه ارزان‌ترین پروازهای ماه نوامبر را رزرو کنید در ماه سپتامبر برای تهیه بلیط اقدام کنید. اگر تصمیم دارید در ماه‌های ژانویه و فوریه سفر کنید، از ابتدای نوامبر به دنبال پرواز مناسب بگردید. کرایه‌ی پروازها در دسامبر و ایام سال نو، افزایش پیدا می‌کند. اما اگر بتوانید تا اواسط ژانویه صبر کنید، متوجه کاهش محسوس قیمت‌ها می‌شوید.

در فصل‌های کم‌گردشگر سال یا اصطلاحا آف سیزن (off-season) قیمت هتل‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. در ماه‌های زمستانی، قیمت هتل‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نسبت به ماه‌های پرگردشگر، با کاهش مواجه می‌شود. هاستل‌ها هم در این فصل کاهش قیمت قابل توجهی دارند و تعداد زیادی از آن‌ها به خصوص در پایتخت وجود دارد. با توجه با این کاهش قیمت در زمستان، می‌توانید اتاق‌های خصوصی کرایه کنید و از امنیت و راحتی بیشتر در هاستل بهره‌مند شوید.
هزینه های معمول
هزینه‌ی اقامت

جمهوری چک

هزینه‌ی اقامت در هاستل با توجه به شهر و منطقه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است و از ۳۰۰ کرونای چک در شهرهای کوچک و ۳۵۰ کرونا در پراگ شروع می‌شود. در فصل‌های خلوت سال و در مراکز شهرها می‌توانید اماکن اقامتی با هزینه‌ی کمتر هم پیدا کنید اما در تابستان و بهار قیمت‌ها در بیشترین حالت خود قرار دارد. هتل‌های ارزان‌قیمت خارج از پراگ بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کرونا و داخل شهر بین ۱۲۰۰ تا ۴۸۰۰ کرونا هزینه دارند. استفاده از وب‌سایت Airbnb در پراگ رواج دارد. با استفاده از این وب‌سایت می‌توانید اتاقی در منزل یکی از اهالی با قیمت مناسب کرایه کنید.
هزینه‌ی خورد و خوراک

خوشبختانه هزینه‌ی غذا در جمهوری چک به خصوص غذاهای محلی زیاد بالا نیست. یک وعده‌ی غذای محلی در یک رستوران به همراه نوشیدنی کمتر از ۲۴۵ کرونا قیمت دارد. اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۱۲۰۰ کرونا می‌شود. ضمنا با این کار این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با اهالی شهر بیشتر تعامل داشته باشید و زندگی اهالی را از نزدیک لمس کنید. سوسیس و پنیر را به راحتی در هر فروشگاهی می‌توانید پیدا کنید و یک غذای سریع آماده کنید. با پرداخت کمتر از ۱۲۰ کرونا می‌توانید غذای حاضری و کباب بخورید.
هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

وسایل حمل‌ونقل عمومی در همه‌ی شهرهای جمهوری چک، گسترده و قابل اطمینان است. بیشتر شهرها سیستم تراموا دارند که قدمت آن به دوران کمونیست بر می‌گردد. پراگ، مترو هم دارد که فقط سه خط دارد و به مهم‌ترین نقاط این شهر دسترسی دارد. بلیط تک‌سفره کمتر از ۲۵ کرونا برای مسیرهای ۳۰ دقیقه‌ای و ۳۷ کرونا برای مسیرهای ۹۰ دقیقه‌ای است.

پراگ به راننده تاکسی‌های متقلبش بدنام است. تنها سرویس تاکسی‌رانی که قیمت‌های واقعی دارد و قابل اطمینان است، تاکسی‌های AAA هستند. اگر احساس کردید که راننده قصد دارد سرتان کلاه بگذارد یا آسیبی به شما بزند، نهایتا ۳۷۰ کرونا بدهید و سریعا ماشین را ترک کنید.

سفر بین شهری با قطار بسیار راحت است البته انتظار قطارهای مدرن و جدید نداشته باشید. برای اینکه هزینه‌ی سفرتان کمتر شود، در صورت امکان، بلیط خود را از قبل در ایستگاه تهیه کنید. اتوبوس‌های شبانه به سایر کشورهای اروپایی مثلا لهستان و مجارستان رواج دارد. قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، از طریق اینترنت مسیرها و کرایه‌های Orange Ways را بررسی کنید.
هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

بیشتر شهرهای جمهوری چک جاذبه‌های کمتری دارند و بیشتر باید برای آشنایی با فرهنگ محلی برنامه‌ریزی کنید. در واقع بیشتر گشت‌وگذار شما در این شهرها شامل قدم زدن در خیابان‌های قدیمی و سنگ‌فرش، قهوه خوردن در کافه‌های قدیمی، لذت بردن از معماری و هنر گوتیک است. بنابراین بازدید از جاذبه‌های گردشگری، هزینه‌ی زیادی ندارد و بیشتر فعالیت‌های تفریحی زیر ۱۲۳۰ کرونا هزینه دارند.
توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها
از قبل رزرو کنید

اگر می‌خواهید در این کشور با قطار یا اتوبوس سفر کنید، از طریق اینترنت یا با مراجعه‌ی حضوری به ایستگاه، بلیط را از قبل تهیه کنید. به این ترتیب می‌توانید از تخفیف‌های مختلف بهره ببرید و از تخفیف‌های دانشجویی مطلع شوید. اتوبوس‌ها و قطارهای بین‌ شهری بسیار طرفدار دارند و به زودی به فروش می‌رسند. بنابراین برای اینکه از برنامه سفرتان جا نمانید از قبل بلیط‌ها را رزرو کنید.
غذای محلی بخورید

خوردن غذای محلی در رستوران‌های محلی مزیت‌های زیادی دارد. یکی اینکه این غذاها معمولا قیمت‌های مناسبی دارند، دوم اینکه حجم آن‌ها به اندازه‌ای است که شما را تمام روز سیر نگه می‌دارد و سوم اینکه فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کند تا با اهالی شهر تعامل بیشتری داشته باشید.
کارت دانشجویی خود را همراه داشته باشید

بسیاری از شهرهای جمهوری چک به خصوص پراگ، شهرهای دانشجویی و دانشجوپذیر هستند. دانشجوهای زیادی در این شهر زندگی می‌کنند، بنابراین، تخفیف‌های زیادی برای دانشجویان در بخش‌های مختلف در نظر می‌گیرند. با ارائه‌ی کارت دانشجویی بین‌المللی خود می‌توانید از تخفیف در فروشگاه‌ها، موزه‌ها و سایر جاذبه‌های گردشگری استفاده کنید.
از تورهای پیاده‌روی استفاده کنید

جمهوری چک به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب تبدیل شده است و همین مسئله باعث شده که شرکت‌های گردشگری زیادی تورهای پیاده‌روی برای بازدید از جاذبه‌های شهر تدارک ببینند. در سراسر کشور می‌توانید این تورها را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید. این تورها روشی عالی برای گشت‌و‌گذار در شهر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ جمهوری چک هستند. از این تورها استفاده کنید، از تماشای شهر لذت ببرید و در آخر با پرداخت انعام از راهنمای تور تشکر کنید.
تاریخچه جمهوری چک

چک تا اوایل قرن 20 بخشی از امپراطوری مجارستان بود. پس از جنگ جهانی اول، یعنی در سال 1918، چکسلواکی اعلام استقلال کرد. در سال 1948 کمونیست ها کودتا کردند و چکسلواکی یک کشور کمونیستی شد. روز 17 نوامبر 1989 دانشجویان در یک راهپیمایی با پلیس درگیر شدند. پس از این ماجرا تظاهرات بسیاری به به رهبری داکلاف هاول در گرفت. وی در دسامبر 1989 رییس جمهور چک شد. این حوادث را « انقلاب مخملی» می نامند، چرا که هیچکس در آنها کشته نشد. اواخر سال 1992 بود که چکسلواکی به جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

پس از پایان جنگ جهانی اول، چک‌ها و اسلواک‌ها که به یکدیگر وابسته بودند با هم ادغام شده کشور کوچکی به نام چکسلواکی را به وجود آوردند. در طول جنگ‌ها رهبران این کشور تازه تاسیس یافته اغلب درگیر برآورده ساختن مطالبات دیگر اقلیت‌های قومی از جمله سودتن‌ها و اوکراینی‌ها بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، این کشور در حوزه نفوذ اتحادیه جماهیر شوروی قرار گرفت. به دنبال فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1991 چکسلواکی توانست آزادی و استقلال خود را باز‌یابد و در اول ژانویه سال 1993 به دو کشور مجزای چک و اسلواکی تقسیم شد. جمهوری چک که در حال حاضر یکی از اعضای پیمان ناتو به شمار می‌رود در دسامبر 2002 برای پیوستن به اتحادیه اروپا دعوت شد و در سال 2004 توانست به عضویت این اتحادیه درآید.

امروزه چک‌ها جزو اکثریت مردم این کشور هستند و 94 درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند. 3 درصد جمعیت جمهوری چک را اسلواک‌ها و بقیه را لهستانی‌ها، آلمانی‌ها و مجارها تشکیل می‌دهند.

باستان‌شناسان شواهدی بر اسکان بشر در چک پیداکرده‌اند که قدمت آنها به عهد نوسنگی بازمی‌گردد. چک یکی از مراکز گردشگری در دنیا محسوب می شود که این صنعت تامین کننده بخشی از درآمد این کشور به طور ثابت است. پل‌ها، بناها و کاخ‌های عظیم با قدمتی چندهزار ساله در این کشور کانون توجه گردشگرانی هستند که به این کشور سفر می‌کنند. پراگ، پایتخت جمهوری چک، یکی از زیباترین و البته ارزان‌ترین شهرهای این کشور است.
نمایه جمهوری چک

کشور جمهوری چک به لحاظ موقعیتجغرافیایی در شمال شرقی اروپا واقع شده و کشورهای همسایه آن عبارتند از آلمان،لهستان، اتریش و اسلواکی.
بر اساس آمار سال 2003 جمعیت آن حدود 10 میلیون و 300هزار نفر است. پایتخت آن پراگ بوده و مردم به زبان چکی صحبت می کنند.
مذهب مردمچک کاتولیک 2/39 درصد، پروتستان 6/4 درصد، ارتدوکس 3 درصد، ملحد 8/39 درصد و سایرمذاهب 4/13 درصد می باشد. نظام سیاسی چک دموکراسی پارلمانی است.
جمعیت و رشد جمعیت جمهوری چک

این کشور حدود 10 میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت دارد

دارای رشد جمعیت منفی است (منفی یک دهم درصد) یعنی میزان خام موالید سالیانه (10 مورد در هر هزار نفر جمعیت) کمتر از مرگ و میر (11 مورد در هر هزار نفر) است.

77میزان شهرنشینی درصد جمعیت این کشور شهرنشین‌اند.
موقعیت جغرافیایی جمهوری چک

جمهوری چک اول ژانویه 1993 و به دنبال تقسیم کشور چک و اسلواکی سابق پدید آمد و از اول ماه می سال 2004 تاکنون به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می شود که محصور در خشکی و در اروپای مرکز واقع شده است. مرزهای این کشور از شمال به لهستان، از شمال غربی و غرب به آلمان، از جنوب به اتریش و از شرق به اسلواکی می رسد. شهر تاریخی پراگ که پایتخت چک محسوب می شود دارای جاذبه های تاریخی و بزرگترین شهر جمهوری چک است.

جمهوری چک از نظر موقعیت جغرافیایی تقریبا در مرکز قاره اروپا واقع شده است و حدود 78866 کیلومترمربع وسعت دارد. این کشور که با کشورهایی نظیر آلمان، لهستان، اتریش و اسلواکی همسایه است هیچ دریا یا اقیانوسی را در همسایگی خود ندارد.

مرتفع‌ترین نقطه این کشور قله کوه اسنزکا است که 1602 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن در نزدیکی هونسکو و در جایی که رود الب خاک این کشور را ترک می‌کند قرار دارد که ارتفاعش از سطح دریا به 17 متر می‌رسد.
آب و هوای جمهوری چک

کشور چک آب و هوایی قاره‌ای و تا حدودی مرطوب دارد. زمستان‌هایش سرد و تابستان‌هایش تا حدودی گرم است. میانگین دمای هوای پراگ، پایتخت این کشور در ماه ژانویه بین 3/5- تا 4/0- سانتیگراد و در ماه جولای بین 8/11 تا 3/23 درجه سانتیگراد متغیر است. میانگین میزان بارندگی سالانه در این کشور که در طول تابستان به حداکثر خود می‌رسد حدود 410 میلی‌متر است.
زبان رسمی جمهوری چک

زبان رسمی این کشور چکی است ولی در این میان زبان‌های اسلواکی و دیگر اقوام ساکن در جمهوری چک هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ازدواج و میزان باروری در جمهوری چک

ازدواج زودهنگام (زیر سن 19 سالگی) فقط در مورد یک درصد از زنان این کشور اتفاق می‌افتد.

میزان باروری کل (تعداد متوسط بچه‌های یک زن در زمان باروری) در این کشور یک و سه دهم است.
شاخص امید به زندگی و مرگ و میر مادران در جمهوری چک

شاخص امید به زندگی در این کشور 76 سال است؛ کودکی که امروز در این کشور متولد می‌شود اگر دختر باشد 79 سال و اگر پسر باشد 73 سال عمر خواهد کرد.

شاخص “مرگ‌ومیر مادران” در این کشور رقم 9 در صدهزار مورد تولد زنده است (فقط 9 نفر زن در جریان امور مربوط به حاملگی و زایمان فوت می‌کنند). در ایران این رقم برای سال 2000 رقم 67 بوده ( و بنا به آمار جدیدتر به 37 کاهش پیدا کرده است).
مذهب رسمی جمهوری چک

اکثریت مردم کشور چک مسیحی هستند که 39 درصد آن را کاتولیک‌ها و بقیه را ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.
اعتقادات دینی در جمهوری چک

این کشور دارای 30379 مایل مربع مساحت است و جمعیت آن 3/10 میلیون نفر برآورد شده که اکثریت آن را مسیحیان تشکیل داده اند. اگرچه به دلیل حکمرانی 40 ساله کمونیست در این کشور (1948 تا 1989) اکثریت چکها خود را به عنوان عضو دین خاصی معرفی نمی کنند. بر اساس نظرسنجی که در سال 2001 انجام شد، 38 درصد مردم جمهوری چک خود را با ایمان و 52 درصد خود را ملحد معرفی کرده اند. در شرایطی که نیمی از افرادی که به این نظرسنجی پاسخ دادند درباره این امر که فعالیتهای دینی برای جامعه مؤثر است اتفاق نظر داشتند. پس از سال 1989 علایق دینی حیاتی تازه یافته است. 2/19 درصد شهروندان چک کاتولیک، 6/4 درصد پروتستان، 3 درصد ارتدکس و 4/13 درصد را سایر ادیان تشکیل داده اند.
میراث جهانی جمهوری چک

جمهوری چک 12 اثر در فهرست میراث جهانی به نام خود به ثبت رسانده است که عبارتند از: مرکز تاریخی چسکی کروملو (1992)، مرکز تاریخی پراگ (1992)، مرکز تاریخی تلچ (1992)، کلیسای سنت جان نپوموک در زلنا هورا (1994)، کونتاهورا: شهر تاریخی و کلیسای سنت باربارا و کلیسای جامع در سدلک (1995)، منطقه فرهنگی لدنایس _ والتایس (1996)، باغ‌ها و قصر واقع در کرومریتز (1998)، روستای تاریخی هولاسویک (1998)، قصر لیتومیسل (1999)، ستون سه‌گانه در الوموس (2000)، ویلای توگنهات در برنو (2001)، اقامتگاه یهودیان و قبرستان قدیمی آنها و کلیسای سنت پروکوپیوس در تربیک (2003).

اقامتگاه یهودیان و قبرستان قدیمی آنها و کلیسای سنت پروکوپیوس در تربیک که در سال 2003 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، یادآور همزیستی مسالمت‌آمیز یهودی‌ها و مسیحیان از قرون وسطی تا قرن بیستم است. اقامتگاه یهودیان نمایانگر جنبه‌های مختلف زندگی این قوم است. کلیسای سنت پروکوپیوس که در قالب بخشی از صومعه بندیکتاین (فرقه تارک دنیاها) در اوایل قرن سیزدهم ساخته شده نمونه بارزی از نفوذ معماری اروپای غربی در منطقه است.
آموزش در جمهوری چک

بعد از انقلاب 1989 ، تغییراتی در اهداف ، محتوای آموزش و ساختار نظام آموزشی جمهوری چک بوجود آمد . طول دوره آموزش پایه از 8 سال به 9 سال افزایش یافت و آوزش اجباری از 10 سال به 9 سال تغییر پیدا کرد . آموزش پایه به دو مرحله تقسیم می شود . در مرحله اول ( پایه های اول تا چهارم و در آینده تا پنجم ) دانش آموزان با یک معلم ، به زبان مادری و هرروز 4 ساعت آموزش می بینند .

در مرحله دوم آموزش پایه ( پایه های پنجم تا هشتم و در آینده ششم تا نهم ) برای هر ماده درسی از معلم خاصی استفاده می شود و دانش آموزان روزانه 5 ساعت ( و گاهی تا 7 ساعت ) در کلاس حضور می یابند . دانش آموزان باهوش در این مرحله در مدارسی با ساعت کاری بیشتر تحصیل می کنند.
مشاهیر جمهوری چک

این کشور در رشته های موسیقی و هنر و ادبیات‌ معروف است. نام فرانتس کافکا، بهومیل هرابال و میلان کوندرا با آن تداعی می‌شود. پراگ پایتخت آن را به زیبایی‌اش می‌شناسند.

نقشه گوگل

مدارک لازم برای دریافت ویزای چک

پاسپورت ایرانی با حداقل اعتبار ۳ ماه پس از انقضای ویزای دریافتی شما، ۲ صفحه ی خالی از پاسپورت شما، کپی از صفحه ی اول پاسپورت، کپی ویزاهای قبلی و مهرها.
یک قطعه عکس ۶ در ۴ رنگی که اخیرا ازشما با پس زمینه ی سفید گرفته شده باشد. این نکته را فراموش نکیند که عکس خود را با چسب مایع به فرم تقاضای ویزای خود بچسبانید و به هیچ عنوان از منگنه استفاده نکنید.
بیمه ی پزشکی مسافر به همراه کپی از آن که در طول تمام مدت اقامت در منطقه ی شینگن معتبر باشد.
مدارک رزرو هتل و هواپیما که مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل باشد.
گواهی محلی که می خواهید در آن اقامت کنید و یا تایید اقامت به همراه پوشش هزینه ها توسط شخص دعوت کننده که به صورت رسمی از طرف اداره مهاجرت و همچنین پلیس مهاجرت این کشور تایید شده باشد.