پراگ

  • جمعیت: ۱٫۳ میلیون
  • پیش شماره تلفن: 0042
  • منطقه زمانی: UTC/GMT +1

جمهوری چک، کشوری با تاریخ پرفرازونشیب، در مرکز اروپا قرار دارد. این کشور هزاران سال است که محل سکونت بوده و قلعه‌های تاریخی، شهرهای قرون وسطایی، کوه‌های زیبا، بناهای تاریخی و هزاران جاذبه‌ی گردشگری دیگر، در گوشه و کنار آن خودنمایی می‌کند. تعداد گردشگران این کشور سال به سال در حال افزایش است البته بیشتر این گردشگران پراگ را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند. اگر از شهرهای شلوغ و توریستی و مهم فاصله بگیرید می‌توانید در عین حال که از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی و شهری اروپا لذت می‌برید، سفری کم‌هزینه را تجربه کنید.

-اختلاف ساعت با تهران:جمهوری چک در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +1 واقع شده و ۲ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است. —-زبان رسمی : زبان چکی
-واحد پول:واحد پول جمهوری چک، کرونا است که با کد ایزوی CZK شناخته می‌شود و برابر با ۱۵۲ تومان است.

-نوع برق شهری:برق شهری در جمهوری چک، ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. دوشاخه‌ و پریز در این کشور از نوع C و E است که تصویر آن را در ادامه مشاهده می‌کنید.

بر اساس آمار سال 2003 جمعیت آن حدود 10 میلیون و 300هزار نفر است. پایتخت آن پراگ بوده و مردم به زبان چکی صحبت می کنند.
مذهب مردم چک کاتولیک 2/39 درصد، پروتستان 6/4 درصد، ارتدوکس 3 درصد، ملحد 8/39 درصد و سایرمذاهب 4/13 درصد می باشد. نظام سیاسی چک دموکراسی پارلمانی است.

جمعیت و رشد جمعیت جمهوری چک

این کشور حدود 10 میلیون و سیصد هزار نفر جمعیت دارد

دارای رشد جمعیت منفی است (منفی یک دهم درصد) یعنی میزان خام موالید سالیانه (10 مورد در هر هزار نفر جمعیت) کمتر از مرگ و میر (11 مورد در هر هزار نفر) است.

 

-شماره‌های اضطراری

-آتش‌نشانی: ۱۵۰
-اورژانس پزشکی و امداد: ۱۵۵
-پلیس: ۱۵۸

در تمام اتحادیه اروپا می‌توانید برای موقعیت‌های اضطراری با ۱۱۲ تماس بگیرید و یک اپراتور انگلیسی‌زبان پاسخگو خواهد بود.
جهت رانندگی: سمت راست

-فرودگاه‌های بین‌المللی

فرودگاه برنو؛ تورانی
فرودگاه کارلووی واری
استراوا؛ فرودگاه لئوس جانسیک استراوا
پراگ؛ فرودگاه پراگ رازیون

وضعیت آب و هوایی

 

مرتفع‌ترین نقطه این کشور قله کوه اسنزکا است که 1602 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن در نزدیکی هونسکو و در جایی که رود الب خاک این کشور را ترک می‌کند قرار دارد که ارتفاعش از سطح دریا به 17 متر می‌رسد.

 جمهوری چک، آب‌وهوایی معتدل و قاره‌ای دارد. تابستان‌های این کشور گرم و زمستان‌های سرد، ابری و برفی دارد. تفاوت دما بین تابستان و زمستان به خاطر قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی محصور در خشکی، بسیار زیاد است.میانگین دمای هوای پراگ، پایتخت این کشور در ماه ژانویه بین 3/5- تا 4/0- سانتیگراد و در ماه جولای بین 8/11 تا 3/23 درجه سانتیگراد متغیر است. میانگین میزان بارندگی سالانه در این کشور که در طول تابستان به حداکثر خود می‌رسد حدود 410 میلی‌متر است.

در این کشور، دمای هوا بسته به ارتفاع، بسیار متغیر است. به طور کلی در ارتفاعات بالاتر، دمای هوا کاهش، و همچنین بارش افزایش پیدا می‌کند. مرطوب‌ترین منطقه در جمهوری چک، حوالی Bílý Potok در رشته‌کوه Jizera و خشک‌ترین منطقه، Louny در شمال غربی پراگ است. عامل تاثیرگذار دیگر، توزیع نواحی کوهستانی میباشد. بنابراین، آب‌و‌هوا در جمهوری چک از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر متفاوت است.

بهترین زمان برای سفر به جمهوری چک

همان طور که گفتیم، آب‌و‌هوای جمهوری چک، قاره‌ای است بنابراین با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد روبه‌رو میشویم. فصل بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به این کشور است. در فصل بهار، آب‌و‌هوا بسیار مطبوع و ملایم، درختان و منظره‌ها مملو از گل و شکوفه هستند. ماه‌های سپتامبر و اکتبر، زمان مناسبی برای گشت‌و‌گذار است. با توجه به اینکه بیشتر این کشور سرسبز و جنگلی ست، در فصل پاییز می‌توانید مناظر زیبای برگ‌های پاییزی هزاررنگ را تماشا و از دیدن آن لذت ببرید.

با نزدیک شدن به پایان فصل تابستان، شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌های خود را برای سفرهای پاییزی ارائه می‌کنند. البته فصل گردشگری در جمهوری چک و به خصوص پراگ تا سپتامبر و حتی اکتبر هم ادامه دارد. اما قیمت‌ها در نوامبر کاهش پیدا می‌کند. برای اینکه ارزان‌ترین پروازهای ماه نوامبر را رزرو کنید در ماه سپتامبر برای تهیه بلیط اقدام کنید. اگر تصمیم دارید در ماه‌های ژانویه و فوریه سفر کنید، از ابتدای نوامبر می توانیدبه دنبال پرواز مناسب باشید. کرایه‌ی پروازها در دسامبر و ایام سال نو، افزایش پیدا می‌کند. اما،اگر بتوانید تا اواسط ژانویه صبر کنید متوجه کاهش محسوس قیمت‌ها می‌شوید.

در فصل‌های کم‌گردشگر سال یا اصطلاحا آف سیزن (off-season) قیمت هتل‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. در ماه‌های زمستانی، قیمت هتل‌ها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نسبت به ماه‌های پرگردشگر، با کاهش  قیمت مواجه می‌شود. هاستل‌ها هم در این فصل کاهش قیمت قابل توجهی دارند و تعداد زیادی از آن‌ها به خصوص در پایتخت وجود دارد. با توجه با این کاهش قیمت در زمستان، می‌توانیدبا گرفتن اتاق‌های خصوصی از امنیت و راحتی بیشتر در هاستل بهره‌مند شوید.

هزینه های اقامت درهاستل باتوجه به شهر و منطقه‌ای که انتخاب می‌کنید متفاوت است و از ۳۰۰ کرونای چک در شهرهای کوچک و ۳۵۰ کرونا در پراگ شروع می‌شود. در فصل‌های خلوت سال و در مراکز شهرها می‌توانید اماکن اقامتی با هزینه‌ی کمتر هم پیدا کنید اما در تابستان و بهار قیمت‌ها در بیشترین حالت خود قرار دارد. هتل‌های ارزان‌قیمت خارج از پراگ بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کرونا و داخل شهر بین ۱۲۰۰ تا ۴۸۰۰ کرونا هزینه دارند. استفاده از وب‌سایت Airbnb در پراگ رواج دارد. با استفاده از این وب‌سایت می‌توانید اتاقی در منزل یکی از اهالی با قیمت مناسب کرایه کنید.

هزینه‌ی خورد و خوراک

خوشبختانه هزینه‌ی غذا در جمهوری چک به خصوص غذاهای محلی زیاد بالا نیست. یک وعده‌ی غذای محلی در یک رستوران به همراه نوشیدنی کمتر از ۲۴۵ کرونا قیمت دارد. اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته در حدود ۱۲۰۰ کرونا می‌شود. ضمنا با این کار این فرصت برای شما فراهم می‌شود تا با اهالی شهر بیشتر تعامل داشته باشید و زندگی اهالی را از نزدیک لمس کنید. سوسیس و پنیر را به راحتی در هر فروشگاهی می‌توانید پیدا کنید و یک غذای سریع آماده کنید. با پرداخت کمتر از ۱۲۰ کرونا می‌توانید غذای حاضری و کباب بخورید.

هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

وسایل حمل‌ونقل عمومی در همه‌ی شهرهای جمهوری چک، گسترده و قابل اطمینان است. بیشتر شهرها سیستم تراموا دارند که قدمت آن به دوران کمونیست بر می‌گردد. پراگ، مترو هم دارد که فقط سه خط دارد و به مهم‌ترین نقاط این شهر دسترسی دارد. بلیط تک‌سفره کمتر از ۲۵ کرونا برای مسیرهای ۳۰ دقیقه‌ای و ۳۷ کرونا برای مسیرهای ۹۰ دقیقه‌ای است.

پراگ به راننده تاکسی‌های متقلبش بدنام است. تنها سرویس تاکسی‌رانی که قیمت‌های واقعی دارد و قابل اطمینان است، تاکسی‌های AAA هستند. اگر احساس کردید که راننده قصد دارد سرتان کلاه بگذارد یا آسیبی به شما بزند، نهایتا ۳۷۰ کرونا بدهید و سریعا ماشین را ترک کنید.

سفر بین شهری با قطار بسیار راحت است البته انتظار قطارهای مدرن و جدید نداشته باشید. برای اینکه هزینه‌ی سفرتان کمتر شود، در صورت امکان بلیط خود را از قبل در ایستگاه تهیه کنید. اتوبوس‌های شبانه به سایر کشورهای اروپایی مثلا لهستان و مجارستان رواج دارد. قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، از طریق اینترنت مسیرها و کرایه‌های Orange Ways را بررسی کنید.

هزینه‌ی فعالیت‌های تفریحی

بیشتر شهرهای جمهوری چک جاذبه‌های کمتری دارند و بیشتر باید برای آشنایی با فرهنگ محلی برنامه‌ریزی کنید. در واقع بیشتر گشت‌وگذار شما در این شهرها شامل قدم زدن در خیابان‌های قدیمی و سنگ‌فرش، قهوه خوردن در کافه‌های قدیمی، لذت بردن از معماری و هنر گوتیک است. بنابراین بازدید از جاذبه‌های گردشگری، هزینه‌ی زیادی ندارد و بیشتر فعالیت‌های تفریحی زیر ۱۲۳۰ کرونا هزینه دارند.
توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از قبل رزرو کنید.

اگر می‌خواهید در این کشور با قطار یا اتوبوس سفر کنید، از طریق اینترنت یا با مراجعه‌ی حضوری به ایستگاه، بلیط را از قبل تهیه کنید. به این ترتیب می‌توانید از تخفیف‌های مختلف بهره مند شوید و از تخفیف‌های دانشجویی مطلع شوید. اتوبوس‌ها و قطارهای بین‌ شهری بسیار پرطرفدارند و خیلی سریع به فروش می‌رسند. بنابراین برای اینکه از برنامه سفرتان جا نمانید از قبل بلیط‌ها را رزرو کنید.

غذای محلی بخورید

خوردن غذای محلی در رستوران‌های محلی مزیت‌های زیادی دارد. در درجه ی اول این غذاها معمولا قیمت‌های مناسبی دارند، دوم ، حجم آن‌ها به اندازه‌ای است که شما را تمام روز سیر نگه می‌دارد و سوم اینکه فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کند تا با اهالی شهر تعامل بیشتری داشته باشید.

کارت دانشجویی خود را همراه داشته باشید

بسیاری از شهرهای جمهوری چک به خصوص پراگ، شهرهای دانشجویی و دانشجوپذیر هستند. دانشجوهای زیادی در این شهر زندگی می‌کنند بنابراین، تخفیف‌های زیادی برای دانشجویان در بخش‌های مختلف در نظر می‌گیرند. با ارائه‌ی کارت دانشجویی بین‌المللی خود می‌توانید از تخفیف در فروشگاه‌ها، موزه‌ها و سایر مناطق گردشگری استفاده کنید.

از تورهای پیاده‌روی استفاده کنید.

جمهوری چک به یکی از مقصدهای گردشگری محبوب تبدیل شده ، همین مسئله باعث شده که شرکت‌های گردشگری زیادی تورهای پیاده‌روی برای بازدید از جاذبه‌های شهر تدارک ببینند. در سراسر کشور می‌توانید این تورها را پیدا کنید و از آن‌ها استفاده کنید. این تورها روشی عالی برای گشت‌و‌گذار در شهر و کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ جمهوری چک هستند. از این تورها استفاده کنید، از تماشای شهر لذت ببرید و در آخر با پرداخت انعام از راهنمای تور تشکر کنید.

تاریخچه جمهوری چک

چک تا اوایل قرن 20 بخشی از امپراطوری مجارستان بود. پس از جنگ جهانی اول، یعنی در سال 1918، چکسلواکی اعلام استقلال کرد. در سال 1948 کمونیست ها کودتا کردند و چکسلواکی یک کشور کمونیستی شد. روز 17 نوامبر 1989 دانشجویان در یک راهپیمایی با پلیس درگیر شدند. پس از این ماجرا تظاهرات بسیاری به رهبری داکلاف هاول صورت گرفت. وی در دسامبر 1989 رییس جمهور چک شد. این حوادث را « انقلاب مخملی» می نامند، چرا که هیچکس در آن تظاهرات کشته نشد. اواخر سال 1992 بود که چکسلواکی به جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.

پس از پایان جنگ جهانی اول، چک‌ها و اسلواک‌ها که به یکدیگر وابسته بودند با هم ادغام شده کشور کوچکی به نام چکسلواکی را به وجود آوردند. در طول جنگ‌ها رهبران این کشور تازه تاسیس یافته اغلب درگیر برآورده ساختن مطالبات دیگر اقلیت‌های قومی از جمله سودتن‌ها و اوکراینی‌ها بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، این کشور در حوزه نفوذ اتحادیه جماهیر شوروی قرار گرفت. به دنبال فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال 1991 چکسلواکی توانست آزادی و استقلال خود را باز‌یابد و در اول ژانویه سال 1993 به دو کشور مجزای چک و اسلواکی تقسیم شد. جمهوری چک که در حال حاضر یکی از اعضای پیمان ناتو به شمار می‌رود در دسامبر 2002 برای پیوستن به اتحادیه اروپا دعوت شد و در سال 2004 توانست به عضویت این اتحادیه درآید.

امروزه چک‌ها جزو اکثریت مردم این کشور هستند و 94 درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند. 3 درصد جمعیت جمهوری چک را اسلواک‌ها و بقیه را لهستانی‌ها، آلمانی‌ها و مجارها تشکیل می‌دهند.

باستان‌شناسان شواهدی بر اسکان بشر در چک پیداکرده‌اند که قدمت آنها به عهد نوسنگی بازمی‌گردد. چک یکی از مراکز گردشگری در دنیا محسوب می شود که این صنعت تامین کننده بخشی از درآمد این کشور به طور ثابت است. پل‌ها، بناها و کاخ‌های عظیم با قدمتی چندهزار ساله در این کشور کانون توجه گردشگرانی هستند که به این کشور سفر می‌کنند. پراگ، پایتخت جمهوری چک، یکی از زیباترین و البته ارزان‌ترین شهرهای این کشور است.

 

موقعیت جغرافیایی جمهوری چک

کشور جمهوری چک به لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال شرقی اروپا واقع شده و کشورهای همسایه آن عبارتند از آلمان،لهستان، اتریش و اسلواکی.

جمهوری چک اول ژانویه 1993 و به دنبال تقسیم کشور چک و اسلواکی سابق پدید آمد و از اول ماه می سال 2004 تاکنون به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می شود که محصور در خشکی و در اروپای مرکز واقع شده است. مرزهای این کشور از شمال به لهستان، از شمال غربی و غرب به آلمان، از جنوب به اتریش و از شرق به اسلواکی می رسد. شهر تاریخی پراگ که پایتخت چک محسوب می شود دارای جاذبه های تاریخی و بزرگترین شهر جمهوری چک است.

جمهوری چک از نظر موقعیت جغرافیایی تقریبا در مرکز قاره اروپا واقع شده است و حدود 78866 کیلومترمربع وسعت دارد. این کشور که با کشورهایی نظیر آلمان، لهستان، اتریش و اسلواکی همسایه است هیچ دریا یا اقیانوسی را در همسایگی خود ندارد.

شاخص امید به زندگی و مرگ و میر مادران در جمهوری چک

شاخص امید به زندگی در این کشور 76 سال است؛ کودکی که امروز در این کشور متولد می‌شود اگر دختر باشد 79 سال و اگر پسر باشد 73 سال عمر خواهد کرد.

شاخص “مرگ‌ومیر مادران” در این کشور رقم 9 در صدهزار مورد تولد زنده است (فقط 9 نفر زن در جریان امور مربوط به حاملگی و زایمان فوت می‌کنند). در ایران این رقم برای سال 2000 رقم 67 بوده ( و بنا به آمار جدیدتر به 37 کاهش پیدا کرده است).

مذهب رسمی جمهوری چک

اکثریت مردم کشور چک مسیحی هستند که 39 درصد آن را کاتولیک‌ها و بقیه را ارتدوکس‌ها و پروتستان‌ها تشکیل می‌دهند.

اعتقادات دینی در جمهوری چک

این کشور دارای 30379 مایل مربع مساحت است و جمعیت آن 3/10 میلیون نفر برآورد شده که اکثریت آن را مسیحیان تشکیل داده اند. اگرچه به دلیل حکمرانی 40 ساله کمونیست در این کشور (1948 تا 1989) اکثریت چکها خود را به عنوان عضو دین خاصی معرفی نمی کنند. بر اساس نظرسنجی که در سال 2001 انجام شد، 38 درصد مردم جمهوری چک خود را با ایمان و 52 درصد خود را ملحد معرفی کرده اند. در شرایطی که نیمی از افرادی که به این نظرسنجی پاسخ دادند درباره این امر که فعالیتهای دینی برای جامعه مؤثر است اتفاق نظر داشتند. پس از سال 1989 علایق دینی حیاتی تازه یافته است. 2/19 درصد شهروندان چک کاتولیک، 6/4 درصد پروتستان، 3 درصد ارتدکس و 4/13 درصد را سایر ادیان تشکیل داده اند.

میراث جهانی جمهوری چک

جمهوری چک 12 اثر در فهرست میراث جهانی به نام خود به ثبت رسانده است که عبارتند از: مرکز تاریخی چسکی کروملو (1992)، مرکز تاریخی پراگ (1992)، مرکز تاریخی تلچ (1992)، کلیسای سنت جان نپوموک در زلنا هورا (1994)، کونتاهورا: شهر تاریخی و کلیسای سنت باربارا و کلیسای جامع در سدلک (1995)، منطقه فرهنگی لدنایس _ والتایس (1996)، باغ‌ها و قصر واقع در کرومریتز (1998)، روستای تاریخی هولاسویک (1998)، قصر لیتومیسل (1999)، ستون سه‌گانه در الوموس (2000)، ویلای توگنهات در برنو (2001)، اقامتگاه یهودیان و قبرستان قدیمی آنها و کلیسای سنت پروکوپیوس در تربیک (2003).

اقامتگاه یهودیان و قبرستان قدیمی آنها و کلیسای سنت پروکوپیوس در تربیک که در سال 2003 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، یادآور همزیستی مسالمت‌آمیز یهودی‌ها و مسیحیان از قرون وسطی تا قرن بیستم است. اقامتگاه یهودیان نمایانگر جنبه‌های مختلف زندگی این قوم است. کلیسای سنت پروکوپیوس که در قالب بخشی از صومعه بندیکتاین (فرقه تارک دنیاها) در اوایل قرن سیزدهم ساخته شده نمونه بارزی از نفوذ معماری اروپای غربی در منطقه است.

آموزش در جمهوری چک

بعد از انقلاب 1989 تغییراتی در اهداف ، محتوای آموزش و ساختار نظام آموزشی جمهوری چک بوجود آمد . طول دوره آموزش پایه از 8 سال به 9 سال افزایش یافت و آموزش اجباری از 10 سال به 9 سال تغییر پیدا کرد . آموزش پایه به دو مرحله تقسیم می شود . در مرحله اول ( پایه های اول تا چهارم و در آینده تا پنجم ) دانش آموزان با یک معلم ، به زبان مادری و هرروز 4 ساعت آموزش می بینند .

در مرحله دوم آموزش پایه ( پایه های پنجم تا هشتم و در آینده ششم تا نهم ) برای هر ماده درسی از معلم خاصی استفاده می شود و دانش آموزان روزانه 5 ساعت ( و گاهی تا 7 ساعت ) در کلاس حضور می یابند . دانش آموزان باهوش در این مرحله در مدارسی با ساعت کاری بیشتر تحصیل می کنند.

مشاهیر جمهوری چک

این کشور در رشته های موسیقی و هنر و ادبیات‌ معروف است. نام فرانتس کافکا، بهومیل هرابال و میلان کوندرا با آن تداعی می‌شود. پراگ پایتخت آن را به زیبایی‌اش می‌شناسند.

پراگ
پراگ، یکی از زیباترین شهرهای تاریخی اروپا است. گردشگران از سراسر دنیا، این شهر زیبا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند تا از معماری فوق‌العاده و محیط دوست‌داشتنی این شهر لذت ببرند. این شهر دیدنی، به خصوص در فصل تابستان، بسیار شلوغ می‌شود اما با وجود شلوغی، باز هم جذابیت‌های خاص خود را دارد. قلعه‌های بر فراز تپه، کلیساهای قدیمی و پل‌های تاریخی تنها گوشه‌ای از زیبایی‌های این شهر رویایی هستند. یک رود دوست‌داشتنی و آرام از کنار شهر می‌گذرد و زیبایی آن را دوچندان کرده است.
نگارخانه‌های هنری پراگ، گرچه شکوه و جذابیت موزه‌ی لوور را ندارند اما بسیار دیدنی و ارزشمند هستند. از محراب‌های گوتیک گرفته تا صومعه‌های قدیمی، هر گوشه‌ای از این شهر، یک اثر تاریخی جذاب وجود دارد که این شهر را به یک موزه‌ی روباز بزرگ تبدیل کرده است. در موزه‌ها و گالری‌ها، بهترین آثار هنری از هنرمندان بزرگ و از سبک‌های مختلف هنری را خواهید دید.
تندیس‌های زیبا و جذاب ساخته شده در فضاهای عمومی شهر، یکی دیگر از دیدنی‌های پراگ است که در گوشه و کنار شهر، چشم گردشگران را خیره می‌کند. غیر از کوچه‌ها و خیابان‌های قدیمی سنگ‌فرش شده، کافه‌های عالی، باغ‌های دیدنی و کلیساهای قدیمی، شهر پراگ، جاذبه‌های شهری هم دارد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای چک

پاسپورت ایرانی با حداقل اعتبار ۳ ماه پس از انقضای ویزای دریافتی شما، ۲ صفحه ی خالی از پاسپورت شما، کپی از صفحه ی اول پاسپورت، کپی ویزاهای قبلی و مهرها.
یک قطعه عکس 4*6 رنگی که اخیرا ازشما با پس زمینه ی سفید گرفته شده باشد. این نکته را فراموش نکیند که عکس خود را با چسب مایع به فرم تقاضای ویزای خود بچسبانید و به هیچ عنوان از منگنه استفاده نکنید.
بیمه ی پزشکی مسافر به همراه کپی از آن که در طول تمام مدت اقامت در منطقه ی شینگن معتبر باشد.
مدارک رزرو هتل و هواپیما که مطابق با تعداد روزهای بیمه مسافرتی و هتل باشد.
گواهی محلی که قصداقامت آنرا دارید یا تایید اقامت به همراه پوشش هزینه ها توسط شخص دعوت کننده که به صورت رسمی از طرف اداره مهاجرت و همچنین پلیس مهاجرت این کشور تایید شده باشد.

نقشه گوگل

Prague
16°
clear sky
humidity: 82%
H 21 • L 19
19°
Tue
15°
Wed
17°
Thu
17°
Fri
Weather from OpenWeatherMap

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به پراگ، فصل بهار و اوایل پاییز است. در این دو فصل، آب و هوای شهر بسیار مساعد و ملایم است و جمعیت بسیار کمتری در شهر دیده می‌شود . فصل گردشگری در پراگ، تابستان است زمانی که سیل جمعیت گردشگران روانه‌ی این شهر می‌شوند و به همین دلیل، نرخ پروازها و فیمت هتل‌ها به بیشترین مقدار خود می‌رسد.
هزینه‌های سفر

پراگ یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری و یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. خیابان‌های پرپیچ و خم و سنگ‌فرش شده، بناهای تاریخی قرون وسطایی، میدان‌های وسیع و زیبا و هر آنچه که از یک شهر قدیمی اروپای انتظار دارید، در پراگ پیدا می‌شود. شهری که برای عاشقان عکاسی، یک شهر رویایی و بی‌نظیر است. قدمت بیشتر آثار معماری این شهر به دوران قرون وسطی برمی‌گردد. در چند دهه‌ی اخیر، این شهر به یکی از پربازدید‌ترین شهرهای اروپایی تبدیل شده است. با وجود جمعیت زیاد گردشگران به خصوص در فصل تابستان، سفر به این شهر، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است که تا آخر عمر با یادآوری خاطرات زیبای این سفر، لبخند به لبتان خواهد آمد.

این راهنمای سفر، به شما کمک می‌کند که سفری عالی به پراگ را برنامه‌ریزی کنید و با به کار بستن نکات مطرح شده، سفرتان را تا جایی که ممکن است، کم‌هزینه‌تر کنید.
هزینه‌ی اقامت در هاستل

خوابگاه هاستل‌ها از شبی ۲۲۵ کرونای چک شروع می‌شود. البته هاستل‌های بهتر، قیمت بالاتری دارند و هزینه‌ی آنها به ۳۵۰ کرونا هم می‌رسد. هزینه‌ی هاستل‌ها در روزهای آخر هفته بیشتر می‌شود و به شبی ۴۰۰ تا ۴۵۰ کرونا می‌رسد. اتاق‌های خصوصی هاستل‌ها، ۹۵۰ کرونا هزینه دارند. در فصل‌های خلوت گردشگری، این مقدار، بسیار کمتر می‌شود. تعداد انگشت‌شماری از هاستل‌ها، صبحانه‌ی رایگان دارند بنابراین اگر این گزینه برای شما مهم است، حتما از قبل چک کنید و هاستل را رزرو کنید.

اگر همراه‌تان چادر مسافرتی دارید، می‌توانید یکی از کمپ‌های خارج شهر را برای اقامت انتخاب کنید. برای اقامت در کمپ باید شبی ۲۰۰ کرونا بپردازید.
هزینه‌ی اقامت در هتل‌های ارزان

قیمت هتل‌های ارزان از هزار تا ۲۵۰۰ کرون برای اتاق‌های دوتخته با امکانات پایه است. در ماه‌های شلوغ تابستانی، زمانی که بیشترین توریست به پراگ سفر می‌کنند، هزینه‌ی هتل‌ها بالا می‌رود و به بیشترین مقدار خود می‌رسد. یکی دیگر از انتخاب‌هایی که برای اقامت پیش رو دارید، استفاده از وب‌سایت Airbnb برای پیدا کردن اقامتگاه مناسب است. قیمت مراکز اقامتی در این سایت، کمی از هتل‌ها پایین‌تر است. هزینه‌ی کرایه‌ی یک خانه‌ی کامل ۱۵۰۰ کرونا در فصل‌های خلوت و حدود ۲۲۰۰ کرونا در فصل تابستان است.
میانگین هزینه‌ی غذا

غذا در پراگ بسیار ارزان است. با ۵۰ تا ۱۵۰ کرون می‌توانید مواد غذایی اصلی برای تهیه‌ی غذا را از سوپرمارکت‌ها بخرید. غذا خوردن در کافه‌ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ کرونا هزینه دارد. غذاهای خیابانی زیادی در پراگ عرضه می‌شود که با قیمت بسیار ارزانی در حدود ۷۰ کرونا می‌توانید آنها را تهیه کنید. اگر دنبال انواع فست فود مثل مک دونالد هستید، برای هر وعده حدود ۱۳۰ کرونا باید بپردازید. برای خوردن یک وعده غذا در یک رستوران میان رده، حدود ۳۰۰ کرونا باید بپردازید. اگر خودتان آشپزی کنید، هزینه‌ی تهیه‌ی مواد اولیه برای یک هفته، بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کرونا می‌شود.
هزینه‌ی حمل و نقل عمومی

در پراگ، وسایل حمل و نقل عمومی کاملا سرراست و مناسب است. بلیط اتوبوس برای سفر ۳۰ دقیقه‌ای ۲۴ کرونا و بلیط ۹۰ دقیقه‌ای ۳۲ کرونا هزینه دارد. اگر قصد دارید از وسایل حمل و نقل عمومی زیاد استفاده کنید، کارت‌های ۲۴ ساعته با قیمت ۱۱۰ کرونا بگیرید. هزینه‌ی کارت‌های سه روزه ۳۱۰ کرونا است. برای سفرهای بین شهری، اتوبوس‌ها و قطارهای متعددی وجود دارد که با آنها می‌توانید به شهرهای مختلف سفر کنید.
میانگین هزینه‌ی روزانه‌ی پیشنهادی: ۱۰۲۵ کرونا

این هزینه‌ی پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید و بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید، فعالیت‌های تفریحی رایگان انجام دهید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
صرفه‌جویی در هزینه‌ها
حوالی پل کارل غذا نخورید

رستوران‌های اطراف پل کارل، به میزان قابل توجهی از سایر رستوران‌های شهر گران‌تر هستند. تقریبا دو برابر دیگر رستوران‌ها باید برای غذا خوردن در این منطقه هزینه کنید. برای اینکه رستوران ارزان و خوب پیدا کنید، از اهالی شهر پرس و جو کنید یا مردم را در نظر بگیرید. ببینید که کدام رستوران بیشتر مورد توجه اهالی شهر قرار دارد و کدام مورد توجه گردشگران است.
از تورهای پیاده‌روی رایگان استفاده کنید

با شرکت در تورهای پیاده‌روی رایگان می‌توانید از قدم زدن در خیابان‌های پرپیچ و خم پراگ و تماشای معماری چشمگیر این شهر لذت ببرید. در این شهر، تورهای پیاده‌روی متعددی برگزار می‌شود. این تورها معمولا از مقابل دفاتر گردشگری یا میدان بخش قدیمی شهر شروع می‌شوند. این تورها رایگان هستند اما بد نیست که به راهنمایان تور انعام بدهید.
از پارک‌ها و کلیساها دیدن کنید

در این شهر، پارک‌ها و باغ‌های زیبا و کلیساهای متعددی وجود دارد که بازدید از آنها رایگان است. در پارک‌های این شهر، علاوه بر فضای سبز، آثار معماری دیدنی و تندیس‌های زیبا وجود دارد. نمایش‌های زنده و کنسرت‌های رایگان متعددی در پارک‌ها برگزار می‌شود. بازدید از کلسیاهای زیبایی چون سنت ویتوس، سنت نیکولاس و کلیسای بانوی ما، رایگان است.
از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

با وجود وسایل حمل و نقل عمومی کارآمد در بیشتر مناطق شهر، ارزان‌ترین راه برای جابه‌جایی در شهر، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.
غذای ارزان بخورید

اگر می‌خواهید در هزینه‌‌ی خورد و خوراکتان در سفر صرفه‌جویی کنید، می‌توانید با تراموا خودتان را به مناطق حومه‌ی شهر برسانید تا رستوران ارزان پیدا کنید. در این مناطق، قیمت غذاها و رستوران‌ها به میزان قابل توجهی از مرکز شهر ارزان‌تر است. حتی فروشنده‌های خیابانی هم غذاهایی عالی با قیمت ارزان عرضه می‌کنند که می‌توانید از آنها خرید کنید.
از سرویس‌های اشتراک خودرو استفاده کنید

استفاده از اپلیکیشن اوبر، ارزان‌تر از تاکسی تمام می‌شود و بهترین راه برای جابه‌جایی در شهر است. با این سرویس، دیگر منتظر اتوبوس نمی‌مانید و هزینه‌ی زیاد بابت تاکسی نمی‌پردازید.
جاذبه‌های گردشگری

پراگ را با نام شهر «هزار مناره» می‌شناسند. چشم‌انداز شهری پراگ، با وجود بناهای قدیمی متعدد و کلیساهای گنبددار، یکی از زیباترین چشم‌اندازهای شهری دنیا است. پراگ را می‌توان جواهر معماری اروپا نامید. هر طرف که نگاه کنید، یکی از آثار دیدنی مربوط به سبک‌های معماری گوتیک، باروک، رنسانس و هنر نو، توجهتان را جلب می‌کند. همه‌ی اینها در کنار قلعه‌ی پراگ، چشم‌اندازی متضاد و زیبا به وجود می‌آورند.

بخش تاریخی پراگ، یکی از بهترین نمونه‌ها از شهرهای تاریخی اروپایی است که به خوبی حفظ شده است. خیابان‌های باریک شهر به میدان‌های دیدنی منتهی می‌شوند. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به پل کارل، رود ولتاوا، محله‌ی زیبای یهودی‌ها و تعداد زیادی کلیسای تاریخی اشاره کرد.

پراگ به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای اروپا، یک مرکز فرهنگی، اقتصادی و تجاری مهم در این قاره است و از قرن‌ها پیش، یکی از مهم‌ترین پایتخت‌های اروپا بوده است. امروزه بخش قدیمی شهر پراگ که به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است، گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود می‌کشاند. علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، زندگی مدرن و امروزی، اجراهای برتر موسیقی و تئاتر و سرگرمی‌های مختلف، از دلایل جذب گردشگران به این شهر است.