قونیه

  • جمعیت: 2 میلیون نفر
  • پیش شماره تلفن: 0090
  • منطقه زمانی: 3 ساعت تا قونیه

قونیه یکی از شهرهای توریستی ترکیه است که شناخته‌شده بودن آن در بین ایرانیان بیشتر به خاطر قرار داشتن آرامگاه مولوی در این شهر است.
قونیه (به انگلیسی: Konya) شهری تاریخی و با سابقه‌ای بیش از یک هزاره است که در زمان‌‌های باستان با نام «ایکونیوم – Iconium» شناخته می‌شد. قونیه که یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور ترکیه نیز به شمار می‌رود، مکانی کلیدی برای عرفان اسلامی بوده و معمولا در لیست سفر گردشگران علاقمندان به مولانا نیز به چشم می‌خورد. در سفر به قونیه معمولا موزه مولوی (Mevlana Museum) اولین مکانی است که گردشگران به آن سفر می‌کنند. چرا که این موزه در مرکز شهر واقع شده و دسترسی به آن آسان است. موزه مولانا در واقع از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمتی که در آن مقبره مولوی واقع شده است و قسمتی که مقبره‌های علمای منطقه و اجداد مولانا در آن قرار دارند. از جمله آثار درون موزه نیز می‌توان به دست نوشته‌های قدیمی، قرآن‌های خطی، آلات موسیقی دوران رومی و آثار هنری دوران سلجوقی اشاره کرد. رنگ‌های برجسته مقبره مولانا آن را تبدیل به نقطه‌ای کانونی در قونیه کرده و باعث شده که این مکان از بیشتر نقاط شهر مشاهده شود.دریای نور مرجع تور قونیه.

نقشه گوگل

چگونه به قونیه برویم؟
با استفاده از اتوبوس، هواپیما و قطار می‌توان به شهر قونیه رفت. اتوبوس‌های شرکت‌های مختلفی از شهرهای آنکارا، آنتالیا، ایسپارتا، نوشهر (کاپودکیا) و استابول به قونیه و بالعکس وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان از شهرهای مختلف ترکیه به قونیه رفت. اما با استفاده از قطار نیز می‌توان از دو شهر استانبول و آنکارا به قونیه رسید. فاصله استانبول تا قونیه حدود ۶۰۰ کیلومتر بوده و علاوه بر اتوبوس و قطار، می‌توان با استفاده از هواپیما نیز از استانبول به قونیه رفت. روزانه چند پرواز توسط ایرالاین‌های ترکیش ایرلاین و پگاسوس بین قونیه و استانبول انجام می‌شود.آب و هوای قونیه چگونه است؟
قونیه آب و هوای مخصوص به خود را داشته و در طول سال کمترین میزان بارش را به خود می‌بیند. متوسط دما در قونیه حدود ۱۱ درجه سانتی‌گراد بوده و متوسط بارندگی نیز حدود ۳۳۷ میلی‌متر است. در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری را در رابطه با آب و هوای قونیه مشاهده کنید:
در ماه‌های می، ژوئن، جولای، آگوست و سپتامبر، قونیه آب و هوایی خوب و با میانگین دمای متوسط و معتدل دارد
به طور میانگین، گرم‌ترین ماه‌های سال در قونیه ماه‌های جولای و آگوست هستند
دوره‌های زمانی خشکی در ماه‌های ژوئن، جولای، آکوست و سپتامبر در قونیه مشاهده می‌شود
به طور میانگین، سردترین ماه سال در قونیه ماه ژانویه است
جولای خشک‌ترین ماه سال در قونیه است
می مرطوب‌ترین ماه سال در فونیه است. پس اگر از هوای بارانی خوشتان نمی‌آید، بهتر است در ماه می به قونیه سفر نکنید.