سنت پترزبورگ

  • جمعیت: 5 میلیون
  • پیش شماره تلفن: 007812
  • منطقه زمانی: UTC+03:00

شهر سنت پترزبورگ در سال 1703 به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا 1918 پایتخت روسیه بود و مدتی پتروگراد نام داشت.پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش خوانده شد.

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

سنت پترزبورگ پس از مسکو دومین شهر بزرگ روسیه محسوب می شود و جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر را در خود جای داده است. این شهر به دلیل زیبایی فراوان و داشتن آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی بسیار مانند موزه هرمیتاژ در زمره سایت های ثبت شده سازمان یونسکو قرار گرفته است و در میان مردم روسیه به موزه ای زیر آسمان شهرت دارد.

شهر سنت پترزبورگ با تلفیق معماری قرون 18 و 19 و دارا بودن بیش از 221 موزه، 2000کتابخانه، 80 سالن تئاتر، 100 سالن کنسرت و 45گالری هنری بزرگترین مرکز تاریخی-فرهنگی قاره اروپا لقب گرفته است.

نقشه گوگل

Saint Petersburg
3°
light intensity shower rain
humidity: 81%
wind: 6m/s NNE
H 4 • L 3
2°
Mon
-2°
Tue
2°
Wed
1°
Thu
Weather from OpenWeatherMap

اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران: ۰:۳۰-

زبان رسمی: روسی

واحد پول رسمی: روبل روسیه

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ با فرکانس ۵۰ هرتز (دوشاخه نوع c،f)

پیش شماره روسیه: ۷+

پیش شماره سن پترزبورگ: ۸۱۲

شماره اضطراری (پلیس، اورژانس، آتشنشانی): ۱۱۲

وضعیت آب و هوایی
هوای سن‌پترزبورگ معتدل‌تر از آن است که از عرض جغرافیایی‌اش انتظار داریم. اما هنوز هم برای بسیاری از مردم، از ماه مه تا سپتامبر، این شهر مطلوب‌ترین آب و هوا را دارد. زمستان‌ها هوا سرد و آزاردهنده می‌شود اما تابستان‌های این شهر مطلوب و مقداری مرطوب هستند.

مواد غذایی
صبحانه مقرون به صرفه ۲۵۰ تا ۵۰۰ روبل (۱۷۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ تومان)

ناهار مقرون به صرفه۳۳۰ تا ۵۵۰ روبل (۲۲۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ تومان)

شام مقرون به صرفه ۴۵۰ تا ۹۵۰ روبل (۳۰۰۰۰ تا ۶۲۰۰۰ تومان)

اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۲۴۰۶ و ۱۷۲۳ روبل (۱۵۶۰۰۰ و ۱۱۲۰۰۰ تومان) تهیه کنید.

به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی نان تازه، برنج سفید، گوشت قرمز گاوی، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

حمل و نقل
تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل (۵۹۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰ تومان)

مینی‌بوس از فرودگاه تا مرکز شهر ۳۶ روبل (۲۳۴۰ تومان)

اتوبوس + مترو از فرودگاه تا مرکز شهر ۲۸ روبل (۱۸۲۰ تومان)

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی ۲۰۰ تا ۳۰۰ روبل (۱۳۰۰۰ تا ۱۹۵۰۰ تومان)

تراموا یا اتوبوس در سن پترزبورگ ۳۰ روبل (۱۹۵۰ تومان)

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها
کارت مهمان سن‌پترزبورگ تهیه کنید

کارت مهمان، امکان بازدید رایگان از چندین جاذبه‌‌ و موزه‌ی اصلی شهر، تخفیف در برخی از فروشگاه‌ها به علاوه‌ی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید به میزان قابل‌تو‌جهی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، خرید این کارت را فراموش نکنید. کارت مهمان دو روزه را می‌توانید با پرداخت ۳۵۰۰ روبل (۲۲۷۰۰۰ تومان) تهیه بفرمایید.