اسپلیت

  • جمعیت: 178000نفر
  • پیش شماره تلفن: 00385
  • منطقه زمانی: کرواسی در منطقه‌ی زمانی UTC/GMT +2 واقع شده و یک و نیم ساعت از تهران عقب‌تر است.
شهر اسپلیت کرواسی با بیش از 79 کیلومتر مربع وسعت در بخش جنوبی این کشور واقع شده و دومین شهر بزرگ کشور زیبای کرواسی و بزرگترین شهر منطقه دالماتیا به شمار می آید . شهر اسپلیت که در ساحل شرقی دریای آدریاتیک واقع شده از قدیمی ترین شهرستان های منطقه است و سنت و مدرنیته در این شهر تعادل مناسبی دارند . این شهر که از بنادر مهم کشور کرواسی است با جابجایی حدود 4 میلیون مسافر در سال یکی از شلوغ ترین بنادر دریای مدیترانه است برخی از جزایر دالماسی مرکزی از طریق بندر اسپلیت قابل دسترسی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به براک ، هوار ، سلطان ، ویز ، کورچولا و لاستوو اشاره نمود .

این شهر که بین کانال اسپلیت و بخش شرقی خلیج کاستلا قرار گرفته با جاذبه ها و اماکن دیدنی مختلف مورد توجه گردشگران تور کرواسی واقع شده است و سالانه میزبان مسافران بسیاری از اقصی نقاط دنیا می باشد . فرودگاه اسپلیت که بعد از فرودگاه زاگرب مهم ترین فرودگاه کرواسی است در فاصله 25 کیلومتری غرب اسپلیت در نزدیکی شهر کاستلا واقع شده و مسافران با استفاده از اتوبوس و تاکسی می توانند به آن دسترسی داشته باشند . اقتصاد این شهر بر صنایع کشتی سازی ، غذایی ، شیمیایی ، پلاستیک ، نساجی و کاغذ استوار است و بخشی از درآمد آن از صنعت گردشگری به دست می آید . با توجه به سرشماری سال 2011 میلادی این شهر بیش از 178 هزار نفر جمعیت داشت که از این تعداد حدود 96 درصد کروات و بیش از 85 درصد از ساکنان این شهر کاتولیک های رومی بودند .

آب و هوای شهر اسپلیت کرواسی

 
اسپلیت دارای آب و هوایی گرم و معتدل است و تابستان های این شهر نسبتا خشک و زمستان های آن معتدل و مرطوب است . میانگین بارندگی اسپلیت 820 میلی متر است و ماه جولای با میانگین دمای حدود 30 درجه سانتیگراد گرم ترین ماه سال و ژانویه با میانگین دمای حدود 5 درجه سانتیگراد سردترین ماه سال در شهر زیبای اسپلیت می باشد همچنین ماه نوامبر با بارشی نزدیک به 113 میلی متر و 12 روز بارانی مرطوب ترین ماه سال و زمستان مرطوب ترین فصل سال محسوب می گردد . اسپلیت سالانه بیش از 2600 ساعت آفتاب دریافت می کند .

جاذبه های گردشگری کرواسی در شهر اسپلیت

 
در شهر اسپلیت کرواسی اماکن تاریخی و فرهنگی متعددی برای بازدید وجود دارد که گردشگران تور کرواسی می توانند بخشی از زمان خود را به این دیدنی ها اختصاص دهند . از معروف ترین جاهای دیدنی کرواسی در اسپلیت می توان به کاخ رومی امپراتور دیوکلتیان (Diocletian’s Palace) اشاره نمود که در قرن چهارم میلادی به سبک معماری رومی ساخته شده و در سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . کلیسای جامع سنت دومیناس (cathedral of saint domnius) از دیگر جاذبه هایی است که بازدید از آن به گردشگران پیشنهاد می گردد این کلیسا در قرن 4 بعد از میلاد ساخته شده و ترکیبی بسیار زیبا از معبد رومی و کلیسای کاتولیک ارائه می دهد این کلیسا مجموعه ای باشکوه از مقبره‌ امپراتوری رومی است که از یک برج با ناقوس‌های متعدد تشکیل شده است 

نقشه گوگل