مترو مسکو

مترو مسکو اولین سیستم راه آهن زیرزمینی در اتحاد جماهیر شوروی بود که در سال 1935 با یک خط 11کیلومتری و 13ایستگاه افتتاح شد.

اولین برنامه ریزی برای راه اندازی مترو در تاریخ مسکو به امپراتوری روسیه برمی گردد اما جنگ جهانی اول،انقلاب اکتبر و جنگ داخلی روسیه باعث به تعویق افتادن پروژه مترو شد.

در حال حاضر مترو مسکو دارای 12خط و 185ایستگاه با طول مسیر 305کیلومتر است.

عمیق ترین قسمت مترو ایستگاه پارک پابدی با عمق 84 متر است.

متروی مسکو از نظر تردد مسافر روزانه(به طور متوسط 6/6میلیون نفر) پس از متروی دوقلوی توکیو دارای عنوان پرسرعت ترین و پرترددترین مترو در جهان است.

اما آن چیزی که در مورد متروی مسکو اهمیت دارد نه تنها تاریخچه تاسیس آن، بلکه زیبایی،عظمت و هنری است که در ساخت آن به کار رفته است.

امروزه مترو مسکو به عنوان یکی از جاذبه های جهانگردی در روسیه شناخته می شود. بسیاری از ایستگاه های مترو در مسکو دارای تزئینات مجلل،ستونهای مرمرین، چلچراغ و کفپوش هایی از جنس سنگ خارا هستند.

تزئینات این ایستگاه ها شبیه قصرهای مجلل تزارهای روسی است. هر یک از ایستگاه های مترو مسکو به سالن های یک کاخ شباهت دارند.

معماری در ایستگاه های متروی مسکو حرف اول را می زند و هرکدام از ایستگاه های مترو به خصوص ایستگاه هایی که در مرکز شهر واقع شده اند بسان یک موزه هستند.

نقشه گوگل